eRaty Santander Consumer Bank

Niezawodny przypon z hakiem CRANKED HOOK Carp ´R´ Us

Niezawodny przypon z hakiem CRANKED HOOK Carp ´R´ Us - przypon karpiowy

W poniższym tekście, pokażemy Wam jak wykonać niezwykle skuteczny przypon, przy użyciu haczyka Cranked Hook. Jest to niezwykle ostry hak, a jego wygięty trzonek sprawia, że jest nie zawodny. Ilość pustych zacięć spada praktycznie do 0!! Odpowiedni skonstruowany przypon, to w dużej mierze gwarancja naszego sukcesu. Odpowiednie dobranie materiału, a także ostry i mocny hak pozwolą Wam na bez stresowy hol naprawdę wielkich karpi. Zastosowanie haka typu Crank Hook, daje nam w momencie branie dużo większą możliwość samozacięcia ryby niż przy standardowym haku. Jego odpowiedni profil kolanka sprawia, że hak automatycznie obraca się w stronę dolnej wargi karpia. Używając Rig systemu, możemy w każdej chwili, bez konieczności wiązania nowego przyponu wydłużyć lub skrócić nasz włos.

Na początku napisze czego będziemy potrzebowali do wykonania takiego przyponu:
 

  • [ ]haki Cranked Hook , ja posłużę się nr 6
  • [ ]mouthsnagger , w kolorze przezroczystym (można posłużyć się dowolnym kolorem, jednak na wiosnę ten przyniósł nam najwięcej karpi)
  • [ ]plecionki Micro Braid Smooth 25 lb
  • [ ]fluorocarbonu STIFF LINK 16,5 cm 50 lbs
  • [ ]Rig System Bead & Ring kit  

      

Narzędzia jakie będą nam potrzebne:

  • ostre nożyczki do plecionki
  • zaciągacz do węzłów
  • igła do leadcoru lub przeciągacz lub Threader - nawlekacz Mouthsnaggerów   


Zaczniemy od dowiązania do haczyka odcinka plecionki, używając tzw. "węzła bez węzła". W tym celu odcinamy kawałek plecionki ok. 20 cm i jeden z jego końców, przewlekamy przez oczko haka od strony grotu. Koniec plecionki przełożony przez oczko haka od strony grotu przeciągamy tak aby drugi koniec wystawał ok. 4 cm poza oczko haka.
 


Krótszy odcinek plecionki układamy wzdłuż trzonka haka, a dłuższym odcinkiem owijamy kilkukrotnie trzonek haka. Ważne jest aby owijanie wykonać tak aby pierwszy zwój plecionki nie znajdował się na szczelinie między oczkiem, a trzonkiem. Następnie owijamy trzonek haka dłuższym końcem 7 - 8 razy i przekładamy go przez oczko haka od góry. Takie przełożenie plecionki zagwarantuje nam 100% zaciętych brań.
 
 

Tak owiniętą plecionkę należy mocno zaciągnąć, trzymając za hak i drugi koniec plecionki. Warto przed zaciśnięciem namoczyć węzeł co pozwoli nam, łatwiej i pewniej go zacisnąć. Po zaciągnięciu węzła odcinamy, krótszy kawałek plecionki wzdłuż haka, tak aby został ok. 2-3 mm odcinek.
 


Teraz przy użyciu Threader-a lub cienkiej igły założy mouthsnagger na odcinek plecionki. Przez ogonek mouthsnaggera przekładamy igłę tak aby jej drugi koniec wyszedł przez głowę robaczka.
 


Przez oczko przekładamy plecionkę i powoli wyciągając za igłę / nawlekacz przewlekamy ją przez mouthsnagger.
 


Gdy już to zrobimy należy ponownie zmoczyć węzeł na haku i ostrożnie nałożyć mouthsnagger, powinien on nam wejść ok 6-8 mm na trzonek haka. Jeżeli używamy mniejszych haków można odciąć główkę robaczka.
 
 

Nie pozostaje nam nic innego jak na pozostałym odcinku plecionki wykonać podwójną pętelkę, tak aby między oczkiem haka, a końcem pętelki był odcinek ok 4-5 cm. Warto też, zawiązać większą pętelkę, tak aby łatwiej nam było wykonać następny krok.
 
 

Przez pętelkę na odcinku fluorocarbonu przekładamy naszą wcześniej zawiązaną pętelkę tak aby można było przeciągnąć drugi koniec fluorocarbonu. Powoli zaciągamy pętelkę tak aby równo i mocno zacisnęła się na fluorocarbonie.
 
 

Warto pamiętać, gdy używamy fluorocarbonu zakończonego krętlikiem, aby przed połączeniem plecionki z fluorocarbonem nałożyć Anti tangle sleeves mini. gdyż później będzie to nie możliwe, a Anti tangle sleeves mini zapobiegnie przypadkowemu wypięciu się przyponu podczas holu.

Mamy już prawie gotowy przypon, teraz wystarczy dowiązać włos do haka, posłużymy się tutaj odpowiedniej długości kawałkiem plecionki i zestawem Rig System Bead & Ring kit. Na nasz haczyk założymy większą z gumek, trzeba to zrobić bardzo ostrożnie ponieważ łatwo można się zranić w palec. Gdy już nasuniemy pierwszą gumkę, założymy kółeczko z wcześniej przywiązanym do niego włosem. Teraz możemy założyć drugą mniejszą gumkę i użyć gotowego przyponu.  

 

Zastosowanie Cranked Hook oraz mouthsnagera daje nam 100% pewność zacięcia ryby. Haczyk jest tak wyprofilowany, że sam się odwraca w stronę dolnej wargi karpia, a dodatkowe wyposażenie go w mouthsnagger daje nam 100% pewności prawidłowego zacięcia ryby. Tak wykonany przypon możemy wykorzystać zarówno do pop-upów czy "bałwanków". Jeżeli mamy obawy o to, że hak będzie unosił się zbyt wysoko od dna, wystarczy posłużyć się pastą ołowiową lub śruciną.
W żądnym przez nas miejscu zamocować ja na miękkim kawałku przyponu. Pozwoli nam to na przytrzymanie haka w odpowiedniej pozycji.

 Zastosowanie  Rig System Bead & Ring kit  , pozwala nam w każdej chwili przedłużyć lub skrócić włos, gdy zajdzie taka potrzeba. Można też posłużyć się gotowym rozwiązaniem Quick hair stops i nasz włos już nigdy nie będzie za krótki.

 
 
CARP-WORLD Team
Wojciech Lenda